חיפוש
  • אייל אורגד

מה לי ולמפת העולם?

עודכן ב: 23 יונ 2018

עצמו את העיניים לרגע ותדמיינו את מפת העולם. במקום ארצות יש התנסויות: מחשבות, תחושות, רגשות, מראות, ריחות, קולות. מה שהכי בולט ברגע נתון בהתנסות יכול להיות הארץ הגדולה - אמריקה למשל. דגדוג באצבעות הרגל זה האי הקטן

בדרום מזרח אסיה. ההתנסות כל הזמן משתנה ולכן גם המפה כל הזמן משתנה, מתעצבת מחדש מרגע לרגע. הארץ הגדולה במפה יכולה להיות זיכרון של משהו שקרה אתמול, תחושה מטרידה, רגשות כעס, שמחה, אכזבה, מחשבה על משהו שקראתי עכשיו. הכל נגלה ונפרש במפה הזאת. אין העדפות, אין השמטות. הכל גם זורם ומשתנה. וכשהמפה הזאת, שמגלמת בעצם רגע אחד של תודעה, פרושה בפנינו במלואה, מה זה ה"אני" במפה הזו? איפה "אני" נמצא? האם גם "אני" זה עוד מחשבה, תחושה, רגש? ואני מבין: ה"אני" הקבוע, שמלווה אותי מרגע הלידה ועד עצם הרגע הזה, הוא מעבר לכל המחשבות הרגשות והתחושות שכבר נמצאים כאן ובאים וחולפים. ה"אני" זה הנייר שעליו המפה הזו מצוירת, מצטיירת ומתעצבת כל הזמן. המפה היא הנייר. הנייר הוא המפה. כמו הנייר כך גם ה"אני": יודע, ריק, פתוח לאינספור אפשרויות.

תשאלו: האם זה קשור ל- #CBT? לא בהכרח. מלבד העובדה שגם הפסיכותרפיה הקוגניטיבית -התנהגותית מומשגת לעתים קרובות כתרשים, כמפה. וכמו שמפת העולם מושתתת על ארבע רוחות השמים כך גם ארבע עמודי היסוד של ה- #CBT : מחשבות, רגשות, גוף, התנהגות. עולם שלם.

תודה למר רופרט ספירה.

17 צפיות0תגובות

ע"י אייל אורגד

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now